Bilder, TEKNOS Classic Rally Cup 2011

 

 

 

"Kong Christian Race" 2011-05-07

 

Segrarna i klass1, Hans-Åke Söderqvist / Robin Sanell, Norbergs MC.
                                                                                                              Foto: Thorleif Olsson                    

 

Klass 2 segrarna, Nisse Bergquist och Karl-Erik Magnusson, Västerås MS
                                                                                                       Foto: Thorleif Olsson

Segrade i klass 3 gjorde  Erik Uppsäll, Skepptuna MK / Amelie Bergh, SMK Hörby
                                                                                                              Foto: Thorleif Olsson                    

 

Segrarna i klass 4 dessutom snabbaste klassikerekipage, P-O Davidsson / Christer Haglund, Kinds MK.
                                                                                                       Foto: Thorleif Olsson

 

"Silverratten" 2011.04.22.
 

Snabbaste klassiker därtill segrare i klass 4 blev Arne Bäckström / Björn Wessel, Haninge MK.
                                                                                                                   Foto: Tommy Svensson                       

Klass 2 segrarna Thomas Theorin / Thomas Waltersson Anderstorps RC ses här i full fart på en av dagens SS.
                                                                                                       Foto: Tommy Svensson

      Segrade i klass 3 gjorde Peter Nilsson / Annelie Fröjd,  Olofströms MK.
                                                                                                       Foto: Tommy Svensson

 Hans Nilsson / Rolf Rodahl, Hyllinge MS, leder Teknos Classic Rally Cup efter 2 deltävlingar.
                                                                                                       Foto: Tommy Svensson

 

 

 

"Simrishamnsmixen" 2011-04-02
 
          

Snabbaste klassiker därtill segrare i klass 3 blev Sven Åke Angerd th. med kartl. Niclas Johansson
                                                                                                              Foto: Tommy Svensson                    

 

Glada klass 2 segrare efter målgång ses här "radarparet" Nisse Bergquist och Karl-Erik Magnusson
                                                                                                       Foto: Tommy Svensson

 

      Segrarna i klass1, Hans-Åke Söderqvist / Robin Sanell, Norbergs MC.
                                                                                                       Foto: Thorleif Olsson

 Andra plats i klass 3, Erik Uppsäll / Amelie Bergh i full fart på en av dagens sträckor.
                                                                                                       Foto: Thorleif Olsson

 Och så en actionbild på segrarna i klass 3, Sven-Åke Angerd / Niclas Johansson Norrahammars MK.
                                                                                                       Foto: Thorleif Olsson

                           En avåkning på "rätt ställe", tyckte nog Bernt Bengtsson / Bengt Lindqvist Älvbygdens MK,
                           som tyvärr fick bryta tävlingen.
                                                                                                                                 Foto: Thorleif Olsson

Här ses Hans Nilsson / Rolf Rodahl Hyllinge MS som slutade på 3:e plats i klass 3.
                                                                                           Foto: Thorleif Olsson

                          Avslutningsvis ser vi full satsning lite "off road" av Martin Miles / Stellan Karlsson, Götene MK
                                                                                                                                              Foto: Okänd


Sidan uppdaterad:

2011-05-10