Resultat,   TEKNOS Classic Rally Cup 2011

 

Klass 3, Appendix K 1966-75
Plac Förare Klubb Bil 1 2 3 4 5 6 7 8 9   Totalt
1 Hans Nilsson Hyllinge MS Volvo 142 11+2+2 13+2+2 7+2+2 -- -- 15+2+0   13+2+2 13+2+2   94p
2 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Ford Escort RS 2000 15+2+2 -- 0+2+0 15+2+0 -- -- 15+2+2 0+2+0 --   59p
3 Göte Karlsson Hässleholms MK Opel Ascona A 8+2+0 8+2+0 0+2+0 -- -- -- 6+2+0 11+2+0 6+2+2   53p
4 Erik Uppsäll Skepptuna MK Saab V4 13+2+0 -- 15+2+0 3+2+0 -- -- 11+2+2 -- --   52p
5 Martin Miles Götene MK Volvo 142 9+2+2 9+2+2 5+2+2 0+2+0 0+2+0 -- -- -- 0+2+0   41p
6 Per Gustavsson Kullings MS Volvo 142 -- -- 13+2+2 13+2+0 0+2+0 -- 0+2+0 -- --   36p
7 Göran Jonasson Wäxjö MS Opel Ascona A -- -- 9+2+2 -- -- -- -- 15+2+2 0+2+0   34p
8 Ulf Nilsson Hässleholms MK Volvo 142 0+2+0 -- 6+2+2 -- -- -- -- 0+2+0 15+2+2   33p
9 Peter Nilsson Olofströms MK Volvo 142 -- 15+2+0 0+2+0 -- -- -- 7+2+0 0+2+0 --   30p
10 Östen Andersson Eslövs MK Saab V4 7+2+0 11+2+0 -- -- -- -- -- -- --   22p
11 Bernt Bengtsson Älvbygdens MK Saab V4 0+2+2 -- -- 0+2+0 -- -- -- -- 11+2+2   21p
12 Kjell Svensson Linköpings MS Saab V4 -- 0+2+0 -- 0+2+0 -- 13+2+0 -- -- --   19p
13 Ola Bengtsson Olofströms MK Saab V4 -- 0+2+0 11+2+2 -- -- -- -- -- 0+2+0   19p
14 Nisse Schön Tomelilla MK Mercedes 350 SLC -- -- 4+2+0 -- -- -- -- -- 9+2+2   19p
15 Gunnar Asplund Vallentuna MK Volvo Amazon -- -- -- 0+2+0 13+2+0 -- -- -- --   17p
16 Staffan Bergdahl Teknis MC Ford Escort RS 1800 -- -- -- -- 15+2+0 -- -- -- --   17p
17 Mats Andersson Wäxjö MS Opel Ascona A -- -- -- -- -- -- 13+2+2 -- --   17p
18 Stig Bergqvist Tidaholms MK Volvo -- 7+2+2 0+2+0 -- 0+2+0 -- -- -- --   15p
19 Lars Jönsson Älvbygdens MK Opel Ascona A -- -- -- 11+2+0 0+2+0 -- -- -- --   15p
20 K Boalt Johnsson Broby MK Volvo 142 -- -- -- -- -- -- 9+2+2 -- --   13p
21 Jens Andersson Ryds MK Volvo 142 -- -- -- -- -- -- 0+2+0 -- 8+2+0   12p
22 Christer Asklöf Åtvidabergs MK Saab V4 -- -- 8+2+2 -- -- -- -- -- --   12p
23 Bo Wallman Karlskrona AK Opel Ascona A -- -- -- -- -- -- 8+2+2 -- --   12p
24 Sören Olsson Films MK Toyota Celica -- -- -- 9+2+0 -- -- -- -- --   11p
25 Stefan Lindh Hässleholms MK BMC Cooper S -- -- -- -- -- --     7+2+2   11p
26 Dan Andersson Eskilstuna MK Saab -- -- -- 8+2+0 -- -- -- -- --   10p
27 Mats Myrsell SMK Hedemora Porsche Carerra -- -- -- 7+2+0 -- -- -- -- --   9p
28 Lasse Drotz Waxholms MK Volvo Amazon -- -- -- 6+2+0 -- -- -- -- --   8p
29 Christer Adolfsson Haninge MK Opel Ascona -- -- -- 5+2+0 -- -- -- -- --   7p
30 Björn Ask Taxinge MK Volvo 142 -- -- -- 4+2+0 -- -- -- -- --   6p
31 Lars-Erik Lundström MK Kopparberg Opel Ascona -- -- -- 2+2+0 -- -- -- -- --   4p
32 Sven Stors Mälaröarnas MK Opel Ascona -- -- -- 1+2+0 -- -- -- -- --   3p
33 Jan NIhlén SMK Hörby Saab V4 0+2+0 -- -- -- -- -- -- -- --   2p
34 Tomas Åkesson Teknis MC Ford Escort -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
35 Joachim Nilsson SMK Arboga Saab -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
36 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
37 Thomas Johansson SMK Trollhättan BMW 2002 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
38 Thomas Aronsson Vallentuna MK Saab V4 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
39 Bengt Kilman Karlstad MC Saab 99 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
40 Pelle Klerehag Waxholms MK Opel Ascona -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
41 Alex Nagy Huddinge MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
42 Karl-Fredrik Westlund Degerfors RC Saab V4 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
43 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Saab V4 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
44 Hans Johansson Fredriksbergs MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
45 Leif Alge Stockholms BK Saab V4 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
46 Tomas Tell Gnesta MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
47 Joakim Roman SMK Örebro Daf 66 Coupè -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
48 Ruben Davidsson V. Östergötlands MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
49 Anders Olsson Waxholms MK Volvo 142 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
50 Jonas Söderberg Haninge MK Ford Escort TC -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
51 Tommy Nilsson Finspångs MS Opel Kadett Rally -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
52 Pelle Jonsson Ydre MK Opel Kadett Rally -- -- -- 0+2+0 -- -- -- -- --   2p
53 Håkan Gustavsson MK Speed Saab V4 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
54 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo 144 -- -- -- 0+2+2 -- -- -- -- --   2p
55 Jan Svensson Ydre MK Volvo 142 -- -- -- -- 0+2+0 -- -- -- --   2p
56 Sören Elofsson Västerås MK Opel Ascona A -- -- -- -- -- 0+2+0 -- -- --   2p
57 Jan Grip Hässleholms MK Saab V4 -- -- -- -- -- -- -- -- 0+2+0   2p

 

 

Poängredovisning enl. följande: Plac.poäng+ Startpoäng+Notpoäng

 

 

Sidan uppdaterad:

2011-09-12