Resultat,   TINTER Classic Rally Cup 2014

 

Klass 3, Appendix K 1966-75
Plac Förare Klubb Bil 1 2 3 4 5 6 7 8 Totalt
1 Göte Karlsson Hässleholms MK Opel Ascona A 9+2 11+2 15+2 -- 9+2 7+2 0+2 11+2 76p
2 Tomas Alexandersson Vimmerby MS Opel Ascona A -- -- -- -- 13+2 13+2 -- 15+2 47p
3 Martin Miles Götene MK Volvo 142 0+2 0+2 11+2 11+2 -- -- 1+2 9+2 44p
4 Rune Nilsson SMK Hörby Opel Ascona A 15+2 15+2 -- -- -- -- 4+2 -- 40p
5 Christer Asklöf Åtvidabergs MK Saab 96 V4 -- 8+2 -- -- 11+2 8+2 -- 0+2 35p
6 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Ford Escort RS 2000 13+2 -- -- -- 15+2 -- 0+2 -- 34p
7 Ulf Nilsson Hässleholms MK Volvo 142 0+2 13+2 -- -- -- -- 6+2 -- 25p
8 Gert Bengtsson Ryds MK Volvo Amazon -- -- -- -- -- -- 3+2 13+2 20p
9 Ruben Davidsson VÖMK Volvo 142 -- -- -- 15+2 -- -- -- -- 17p
10 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Volvo 142 -- -- -- -- -- 15+2 -- -- 17p
11 Martin Hagman MK Rimo Ford Escort -- -- -- -- -- -- 15+2 -- 17p
12 Stig Bergqvist Tidaholms MK Volvo 142 -- -- 13+2 -- -- -- -- -- 15p
13 Åke Rådström Stockholms BK Volvo 142 -- -- -- 13+2 -- -- -- -- 15p
14 Jan Adielsson Göteborgs MF Ford Escort -- -- -- -- -- -- 13+2 -- 15p
15 Nisse Schön Tomelilla MK Mercedes 250 S 11+2 -- -- -- -- -- -- -- 13p
16 Jan Svensson Ydre MK Volvo 142 -- -- -- -- -- 11+2 -- -- 13p
17 Sven Nord  Tomelilla MK Volvo 164 -- 9+2 -- -- -- -- 0+2 -- 13p
18 Björn Johansson MSK Kvarnvingarna Opel Kadett Rally -- -- -- -- -- -- 11+2 -- 13p
19 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo 142 -- -- -- 8+2 -- -- 0+2 -- 12p
20 Bengt Andersson Kullings MK Saab V4 -- -- -- 9+2 -- -- -- -- 11p
21 Björn Svensson Ydre MK Volvo 142 -- -- -- -- -- 9+2 -- -- 11p
22 Jan Grip Hässleholms MK Saab V4 -- -- -- -- -- -- 9+2 -- 11p
23 Peter Sanell Anderstorps RC Saab 99 -- -- -- -- -- -- 8+2 -- 10p
24 Göte Nygren MK Kopparberg Saab V4 -- -- -- -- -- -- 7+2 -- 9p
25 Stefan Andersson Almunge MK Ford Escort -- -- -- -- -- -- 5+2 -- 7p
26 Mats Karlsson MK Kopparberg Saab V4 -- -- -- -- -- -- 2+2 -- 4p
27 Matts Eriksson Mariestads MS Saab V4 -- -- 0+2 -- -- -- -- -- 2p
28 Jocke Johansson MK Ramunder Opel Ascons A -- -- -- -- 0+2 -- -- -- 2p
29 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Saab V4 -- -- -- -- -- -- 0+2 -- 2p
30 Thomas Johansson Bengtsfors MC Volvo 142 -- -- -- -- -- -- 0+2 -- 2p
31 Håkan Gustavsson MK Speed Saab V4 -- -- -- -- -- -- 0+2 -- 2p
32 Denise Ribicic Svkg BMW -- -- -- -- -- -- 0+2 -- 2p
33 Ola Bengtsson Olofströms MK Saab V4 -- -- -- -- -- -- -- 0+2 2p
34 Joakim Hansson Grimslöv MS Opel Ascona A -- -- -- -- -- -- -- 0+2 2p
                         

 

 

Poängredovisning enl. följande: Plac.poäng+ Startpoäng

 

 

Sidan uppdaterad:

2014-09-25